Report

Skyline Scotland 2019

Kdo si četl naši termínovku závodů, tak věděl, že v září nás čekal výlet do Skotska. Tentokrát jsme si vybrali drsnější kraj a závod, na který asi dlouho nezapomeneme.

Byli jsme tři a výlet do Skotska jsme pojali spíše závodně, než dovolenkově. Letěli jsme přímou linkou Praha – Edinburgh, kde jsme si půjčili auto. Řízení po levé straně silnice se chopil Vojta, který si mohl oprášit svůj skills ze Zélandu. Tady ale musel řadit, protože jsme měli manuál a ne automat. Z počátku to bylo lehce komické, místy až tragické. Auto jsme měli pěkné, černé a svižné, ve verzi GT.

Jako správní kulturní barbaři jsme vyrazili hned do hor a historický Edinburgh si nechali na příště. Skotsko nás přivítalo svým, dle našich úvah a načtených informací, typickým klimatem. Cestou do Glen Coe nás provázelo pochmurno, chladno, mlhavo a deštivo a my jen čekali, kdy přijde to slibované sluníčko.

Skotská vysočina

Účastníci zájezdu

Útočiště pro kemping jsme našli mezi Glen Coe a Kinlochleven, kde jsme měli stan na 4 dlouhé večery. Nic jiného v nabídce už bohužel nebylo, s ohledem na lowcost nastavený budget. Letenky a startovné nás stálo tolik, že bychom si jinak mohli dovolit i luxusní hotel. AirBNB jsme na tohle závodě nevyužili.

Kemping hadra s luxusním autem ve verzi GT. V tom stanu jsme nocovali všichni tři, aby bylo tepleji.

Perličky:
pokud nechcete být vyvoláváni letištním rozhlasem, nevozte v odbaveném zavazadle plynovou kartuši. Ani nevím, kde jsem nabyl dojmu, že zákaz platí pouze pro palubní zavazadla. Kartuši jsme si tedy koupili znovu až cestou po skotském venkově, v železářství příznačného názvu Screw it. Pro placení kartou jsme s Pájou volili bankovní kartu Revolut. Díky revolučním možnostem (bezplatné otevírání účtů v cizích měnách, výhodnější kurzy, žádné transakční poplatky) jsme ušetřili nemalé penízky.

Shop Screw it, kde jsem pořešili novou kartuši.

Prvním jídlem, které jsme si ve Skotsku dali, nebyl hagis, ale nečekaně Fish & Chips, tzn. nezdravě mastná smažená ryba. Haggis byl hned druhý den a byla to paráda. Ochutnali jsme asi tři varianty a pokaždé to bylo jiné a dobré.
*Haggis je tradiční skotské jídlo, které bývá součástí slavnostního menu u dvou nejvýznamnějších skotských svátků – Burns´ Supper a svátku svatého Ondřeje – patrona Skotska.

Fish & Chips

Haggis s bramborovým pyré a najemno nasekaným zelím.

Lokální tap, kde IPA tepla proudem.

Kafe bylo každý den, minimálně dvakrát a stálo nás to hodně liber, ale když ji miluješ, není co řešit.

Návštěva a průzkum městečka Fort William.

Jedna rodinná z Fort William.

Předzávodní breefing u kávičky někde mezi Fort William a Glen Coe.

Kemping hadra západ, přes noc teplota padala k 5°C.

Oban – krásné město na západním pobřeží

Destilérka Oban, jednu lahvinku jsme dovezli domů 😛

V Obánu na místní specialitě. Pája si dal nečekaně haggis.

Kolem jezera Loch Lomond.

Jezero Loch Lomond.

Reporty ze závodů

Skyline Scotland pod sebou zahrnuje několik závodů, které se běží během celého víkendu. Terez si vybrala Ben Nevis Ultra s parametry 55 km, převýšením 4000 m a běžela v pátek. Vojta s Pájou zvolili kratší závod Ring Of Steall Skyrace s parametry 29 km a převýšením 2500 m, který byl na programu v sobotu.

Registrační proces zahrnoval i focení všech závodníků. Takto byla zvěčněna elita běžců z ČR

BEN NEVIS ULTRA

Ben Nevis Ultra byl na programu v pátek a Terez se mohla těšit na slunečný den. Mlha a chlad ustoupily a v prosluněném teplém dni zůstalo jen bahno, které značně znepříjemňovalo již tak velikou náročnost trasy. Vše bylo možné sledovat online a tak jsme mohli tlačit Terez aspoň očima na dálku. Počínala si statečně a nerozhodily ji ani rozbité hůlky, které táhla celý závod na zádech. Ono jí vlastně ani nic jiného nezbylo. Výsledkem je ovšem to, že si už hůlky na žádný jiný závod v budoucnu nevezme. Trasa závodu byla pro letošní rok nová a cutt of limit nastavený organizátory byl vcelku drsný a odvážný. Z 248 závodníků dokončilo v časovém limitu jen 159 z nich. Terez doběhla na celkovém 81. místě v čase 11:24:53 a byla 5. ženou v cíli. Tady palec nahoru!!

Terez před startem svého dlouhého závodu.

Nervozita stoupá a dala by se krájet.

Kamenitá stoupání byla takovým standardem během celého závodu.

Nakonec byl čas i na fotky.

Předpověď slibovala slunečný den a on nakonec opravdu byl.

Není to nádhera?

Jeden z mnoha kopečků, který byl v cestě.

Hory kam se podíváš.

Česká vlajka pohladila u srdce.

Pozávodní euforie v cíli.

Oficiální výsledky zde.

Nohy bolely a jestli mělo něco pomoci, tak ledová koupel v jezeře 😛

Ring Of Steall Skyrace 2019

Ring Of Steall Skyrace byl zařazen do série závodů Golden Trail, což mimo jiné znamenalo docela slušnou účast profesionálních běžců. Hlavním sponzorem celé série byl Salomon a celkově se jednalo o prestižní záležitost. Během předzávodního odpočinkového dne jsme koukli na prezentaci elitních Top běžců a lehce zmapovali profil závodu. Náročnost celé trasy a její specifika jsem ale pocítil až během závodu. Teprve tam se ukázalo, co znamená „ridges with steep ascents, traverses and descents on technical and challenging terrain“.

Během závodu se krásně ukázal rozdíl mezi profíkem a hobíkem😅. První kopec nádhera, v dobré společnosti kvalitních běžců / běžkyň. Běželo se parádně, počasí skvělé, výhledy na skotské hory úžasné! Hned od startu jsem se držel ve skupince elitních žen a to z jediného a prostého důvodu. Na elitní chlapy výkonnost nemám a co si budeme povídat, běžet po boku sponzorovaných běžkyň, které zná člověk z instagramu a jiných sociálních sítích je prostě zážitek. Judith Wyder jsem zahlédl jen na startu, ale Yngvild Kaspersen jsem si od začátku držel na dohled. Asi v půlce kopce jsem se dostal před Eli Anne Dvergsdal, které to moc nechutnalo. Fanny Borgström a Holly Page mě předbíhaly někde před Devils Ridge a Meg Mackenzie jsem pronásledoval až k vrcholu prvního kopce. Tam ovšem moje představení skončilo, resp. po následném brutálním sestupu 1 030 výškových metrů na 3 km trasy. Brutální seběh dolů k občerstvovačce mě tak rozsekal, že mi odešly nohy a přestaly poslouchat😇. Několikrát jsem hodil tlamu, nohy si dělaly co chtěly a svaly moc nefungovaly. To se mi ještě v žádném jiném závodě nestalo. Myšlenky na DNF visely ve vzduchu, na 11. km. WTF. Na občerstvovačce mě předběhlo docela dost lidí a během následujících několika kilometrů podél řeky předbíhali další. Nálada nebyla nejlepší, ale hlava rozhodla a nevzdal jsem to. Pomalým tempem jsem se ploužil 5 km podél řeky až k brodu. Těch 5 km podél řeky mimochodem znamenalo nastoupání dalších cca 250 výškových metrů, z čehož plynul trochu nepříjemný pocit před druhým velkým stoupáním na hřeben s vrcholy An Gearanach, Stob Coire a’ Chàirn a Am Bodach. Výstup začal bahnem, mokrou vysokou trávou a kameny. Boty jsem měl po brodu řeky mokré, ponožky nečekaně také a stín hory s pofukujícím větrem pocit tepla rozhodně nepřidal. Pomalu jsem se vyškrábal na hřeben a tak trochu rezignoval na výsledek. Předbíhali mě další běžci, kteří pravděpodobně věděli, co je na trase čeká a lépe si své síly rozvrhli. Na hřebeni se opět ukázalo slunce a povzbuzení přinesl neznámý vojín hrající na dudy. Zvuk byl slyšet na sto metrů daleko. Tohle mě zas nakoplo a zavelel jsem k sestupu. Závěrečný seběh bolel a balancování v bahně s kameny též😂. Páju jsem dal, ale jen proto, že jsme mu před závodem ztratili magnezium a měl křeče. Cíl v čase 4:55 byl za odměnu, že jsem to nevzdal, ale věřil jsem si na víc. První část závodu byl závod, ta druhá boj s mým vlastním já💪🇨🇿

Judit Wyder při prezentaci elite runner – mimo jiné budoucí vítězka s novým course record.

Elite runners foto hadra.

Elite runners z České republiky!

S Terez na startu Ring of Steall Skyrace.

Start závodu Ring of Steal Skyrace v rámci Golden Trail World Series.

Finish board po dokončení závodu.

Finish board s Pajou

Rescue coffe, které mělo opravdu nejlepší kávičku!! jednu jsem dostali i na Salomon účet..

Na startu se sešlo cca 750 běžců a Vojta dokončil na celkovém 56. místě v čase 4:55:05.

Výsledky Čas Pořadí ALL Pořadí M
Vojta Krakovič 4:55:05 56 43
Pavel Vichra 5:12:36 84 66

Na webu můžete zkouknout recap závodu Ring Of Steall ve Skotsku. Je to takový „Goldenwood“ 🎥 🍿 s oslavou elitních běžců nominovaných na finální závod v Nepálu, což také svědčí o tom, že konkurence byla vysoká 💪 Nicméně, i tak jsou k vidění dechberoucí záběry skotské divočiny a některých technických pasáží této brutální trasy 👌🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿. Devils Ridge byl prostě Top, a když tak na to koukám, hned bych se tam vrátil 😍

GLEN COE SKYLINE

Glen Coe Skyline byl závěrečným závodem nabitého víkendu. Na programu byl v neděli a počasí se trochu zkazilo. Právě tento závod jsem měl původně běžet, ale byla z toho jen koukačka. Kdo ví, třeba se sem někdy ještě vrátím. Závod je hodně velikou výzvou..