Uncategorized

Lysá Hora 2017

Trochu se zpožděním, ale přeci jenom. Ve druhé polovině ledna 2017 proběhl v Beskydech jeden z nejtěžších zimních závodů u nás. Adidas 24 hodin na Lysé hoře (dále jen LH24) je extrémní vytrvalostní závod. Jedná se o 24 hodin trvající horskou štafetu dvojic a sólo závod jednotlivců, který je zároveň vyhlášen jako Zimní mistrovství ČR v horském maratonu.
Letošního závodu (2017), v pořadí již šestého ročníku, se zúčastnil i zakládající člen spolku fast and light Vojtěch Krakovič. O tom, jak dopadl, jaké měl pocity a co pro něj znamenala tato extrémní výzva nám řekl v tomto článku.

O závodě LH24 jsem se poprvé dozvěděl od svých přátel z okolí Ostravy, říkají si Lysaři a právě na Lysé tráví spoustu svého volného času. Běhají na vrchol ze všech stran, účastní se řady závodů a dokonce čipují i v rámci celoročního projektu LH 365 (na vrcholu Lysé Hory je umístěno snímací zařízení a každý, kdo má čip, si značí své výstupy). Loňský vítěz zaznamenal přes 1 000 výstupů :))

Hlavním organizátorem a zakladatelem LH24 je Libor Uher, který mimo jiné stojí za dalšími extrémními projekty jako Beskydská sedmička.

Do místa startu – Sepetné – jsem dorazil již v pátek odpoledne. Bylo nutné si vyřídit akreditaci a v mém případě i ubytování v rekreačním centru Sepetná, které bylo zároveň hlavním checkpointem a základnou s občerstvením. V Sepetné jsem se potkal s přáteli z Lysé a společně jsme na chatě obsadili jednu menší místnost, která se stala naší víkendovou základnou. Každý závodník měl nárok na prostor cca 2 x 1 m, který byl vyznačen lepící páskou. Veškeré prostory v chatě byly rozčleněny na tyto malé prostory a závodníci postupně obsazovali volná místa. Předzávodní večer jsme spali v našem pokoji asi jen 3. Někteří tu nechali jen své věci a nocovali jinde. V ranních hodinách pak začal docela šrumec. Do chaty neustále přicházeli noví závodníci, aby mohli obsadit poslední volná místečka. Start byl v 11 dopoledne a museli jsme se přesunout asi 2 km do vesnice Sepetná. Proběhly poslední přípravy, kontrola sbalených věcí v běžeckém batůžku, předání instrukcí ke společné komunikaci se svým supportem a pak to všechno začalo.

LH24 mapa

Okruh závodu měl cca 11,4 km s převýšením 764 m. Adrenalin a euforie ze startu se mě držely snad po celé první kolo a cítil jsem se dobře. Držel jsem si nastavené tempo a v prudkých stoupáních k vrcholu Lysé jsem postupoval startovním polem dopředu. Z přiložené tabulky je vidět vývoj následujících sedmi okruhů. První tři kola šly dobře. Ve stoupání jsem si byl jistý a trasu od Transformátoru na Lysou jsem dával kolem 70 min. Seběhy jsem měl do 30 minut. Další dvě kola byly trochu pomalejší a ačkoli jsem se při výstupech cítil stále dobře (cca 80 min), v seběhu jsem začal trochu ztrácet. Od čtvrtého do šestého kola se časy seběhů prodlužovaly o cca 10 min. Začalo se ozývat koleno a po šestém kole jsem si musel dát pauzu, která se nakonec protáhla až na 3 hodiny. Tou dobou už byla noc a já přemýšlel, jestli mám vůbec v závodě pokračovat nebo ne. V seběhu jsem musel několikrát zastavit, jelikož koleno bolelo čím dál víc. Během pauzy jsem se najedl a chvíli i spal. V rámci registrace jsem si zaplatil “gastro” což znamenalo volný přístup do restaurace s jídlem. Této volby opravdu nelituji a celkem jsem si pochutnal. Mým cílem bylo dát 9 kol a kolem druhé hodiny raní jsem se rozhodl pokračovat a vyrazil jsem do 7. kola. Výstup šel dobře, dokonce nad moje očekávání a začal jsem věřit, že těch devět kol dokážu dát. Na vrcholu Lysé jsem byl po cca hodině a půl, ale koleno se ozvalo hned v první části seběhu k rozcestí Lukšinec. V tu chvíli jsem věděl, že je pravděpodobně konec. Ačkoli by fyzické síly byly, běžet z kopce už nešlo a bolest mi srazila radost a nadšení ze závodu na samé dno. Na chatě jsem zalehl do spacáku a pozoroval dění kolem. Tomáš s Luckou a Katkou se mě snažili ještě přesvědčit k poslednímu závěrečnému okruhu na východ slunce, ale rozhodnutí bylo jasné. Závod jsem ukončil v pět hodin ráno, po 7 kolech, a cca 80 km s převýšením přes 5300 m (zbývalo mi ještě 6 hodin do konce limitu).

Checkpoint během závodu

LH 24 – graf sedmi kol

LH 24 – výsledková tabulka s časy

LH 24 byla zajímavá a nová zkušenost, kde jsem chtěl najít své limity. Vyzkoušel jsem si vytrvalostní závod, který mě určitě posunul zas o kus dál. Atmosféra byla skvělá, zejména díky všem lidem okolo, díky kamárádům z Lysé a jejich supportu. Bez nich bych si to nedokázal ani představit.
Svého cíle v podobě 9. kol jsem sice nedosáhl, ale víkend v Beskydech jsem si skvěle užil a je tady rozhodně důvod, proč se sem jednou vrátit.